/01

Отримання рішення про видачу дозволу на роботу в електронному вигляді на email, а також у паперовому вигляді за місцезнаходженням роботодавця

/02

Видача дозволу на використання праці іноземця на офіційному бланку із зазначенням даних роботодавця, працівника, професії та терміну дії

від 5000 грн
1-2 тижні

    Ви можете зв'язатися з нами для обговорення деталей

    Будь ласка, заповніть форму, ми зв’яжемось з вами найближчим часом

    Ми в цифрах
    1000+
    Виступали юридичним радником близько 1000 медичних закладів та приватно практикуючих лікарів в Україні
    9 років
    Середній стаж роботи юриста
    97%
    Клієнтів звертаються за послугами повторно, чи рекомендують нас колегам та знайомим
    Наші клієнти

    Чи може іноземець працювати відразу на кількох посадах?

    Звичайно, іноземець може обіймати більше однієї посади. Якщо ви вже офіційно працюєте в Україні за основним місцем роботи і маєте відповідний дозвіл, то додатковий дозвіл не потрібен для ще однієї роботи за сумісництвом в тій же компанії. Єдина умова – термін вашого контракту за додатковою роботою не може перевищувати терміну дії дозволу за основою посадою.

    Хто може виступати роботодавцем іноземного працівника?

    Це може бути як юридична особа, так і фізична особа підприємець (ФОП). Головне – отримати дозвіл на такого працівника.

    Чи може бути анульовано дозвіл на роботу?

    Так, дозвіл може бути анульований за ініціативою однієї із сторін. За ініціативою Центру зайнятості дозвіл може бути анульовано серед іншого з таких причин:

    • Роботодавець проігнорував необхідність подання у визначений термін трудового договору з іноземцем;
    • Депортація іноземця з України;
    • Роботодавець сам не подав заяву про відміну дозволу у випадках, встановлених законодавством;
    • Іноземця засуджено за злочин;
    • Відсутність оплати або невчасна оплата державного мита;
    • Виявлення факту використання праці іноземця на тих умовах, які не передбачені дозволом на роботу і таке інше.

    Анулювати дозвіл на роботу може сам роботодавець. В основному, це робиться у таких випадках:

    • Припинення трудового договору;
    • Міграційна служба офіційно визнала іноземця біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту (у такому разі не потрібен дозвіл на роботу);

    Що робити, якщо закінчується термін дії дозволу на роботу?

    У такому разі, є два варіанти. 1. Зупинити трудові відносини. 2. Продовжити дозвіл на роботу. Продовжувати такий дозвіл можна нескінченну кількість разів. Але робити це необхідно не пізніше, ніж за 20 днів до закінчення терміну дії поточного дозволу.

    Отримання дозволу на роботу

    Будь-який іноземець або особа без громадянства можуть працювати в Україні на цілком законних підставах, але для цього вони повинні мати спеціальний дозвіл, оформлений роботодавцем. Працевлаштування іноземця без дозволу тягне за собою дуже неприємні наслідки, і на роботодавця може бути накладено штраф у розмірі 20 мінімальних заробітних плат на момент, коли сталося таке порушення. При цьому, освіта іноземного працівника найчастіше немає значення. Вона відіграє роль лише тоді, коли іноземець оформляється як працівник особливої ​​категорії, для якої передбачені різні пільги та відсутній ліміт із зарплати. 

    Необхідно враховувати, що законодавством передбачено цілу низку іноземців, яким для легальної роботи на території України не потрібно оформлювати дозвіл:

    • Спортсмени с професійним статусом;
    • Особи з посвідкою на постійне проживання;
    • Іноземці, які мають статус біженців;
    • Працівники ЗМІ, які мають акредитацію на території України;
    • Священники;
    • Працівники служб надзвичайних ситуацій, які прибули до країни для виконання термінової роботи;
    • Іноземці, які прибули на запрошення ВНЗ для викладання чи ведення наукової діяльності;
    • Інші категорії осіб, робота яких на території України передбачена законодавством без необхідності оформлення дозволу на роботу. 

    Процедура оформлення дозволу на роботу 

    Дозвіл на роботу в Україні надає Державна служба зайнятості. Однак, цю процедуру не можна назвати простою, адже необхідно підготувати цілий пакет документів. Тому, часто набагато простіше і швидше не робити все самому, а звернутися в компанію Misyurak Law, яка вже не один рік займається подібними питаннями. 

    Порядок оформлення дозволу:

    1. Підготовчий етап. Він включає консультацію з нашим фахівцем, аналіз наявних документів і підготовку необхідного пакету документів. 
    2. Подання документів до Центру зайнятості. При цьому видається опис документів. 
    3. Прийняття рішення щодо надання дозволу на роботу. 
    4. Отримання дозволу. Рішення про видачу надходить на електронну пошту, але сам документ видається у паперовому вигляді.
    5. Подання копії трудового договору. На це дається до 100 робочих днів з моменту отримання дозволу на роботу. 

    Процедура отримання дозволу на роботу зазвичай займає до 2-х тижнів. Але багато залежить від того, наскільки швидко Центр зайнятості перевірить документи та ухвалить рішення. Строк оформлення дозволу на роботу складає від 6 місяців до 3-х років з можливістю продовження дозволу після закінчення строку. 

    Які потрібні документи?

    • Паспорт іноземця, його нотаріально засвідчений переклад українською мовою;
    • Кольорова фотографія 3,5х4,5 сантиметра;
    • Проєкт контракту;
    • Довіреність на нашу компанію на представлення інтересів.

    У самій заяві роботодавець підтверджує, що посада, на яку претендує іноземець, не пов’язана із приналежністю до громадянства України. 

    Додатково можуть знадобитися й інші документи, наприклад, диплом про здобуття вищої освіти за тією чи іншою спеціальністю, договір між українськими та закордонними об’єктами господарювання тощо. Усі документи, необхідні для оформлення дозволу, допомагають готувати фахівці Misyurak Law. 

    Вартість 

    Фірма Misyurak Law має великий досвід щодо оформлення дозволів на роботу іноземцям. Вартість послуги залежить від різних факторів, а уточнити її можна на попередній консультації з нашим юристом. Також потрібно враховувати необхідність сплати державного мита, що становить від 5,8 до 10 прожиткових мінімумів. 

    Консультація 

    Первинна консультація необхідна у всіх без винятку випадках, адже фахівець має проаналізувати наявні документи. Крім того, існує кілька категорій іноземців, для яких не потрібно оформлювати дозвіл. Юрист проаналізує ситуацію та скаже, чи потрібно в конкретному випадку оформляти цей документ. 

    Чому варто звертатися в Misyurak Law? 

    Наші фахівці мають величезний досвід щодо отримання дозволів на роботу в Україні для іноземців. Ми виконуємо роботу «під ключ», тобто, допомагаємо клієнту у всьому, починаючи з консультації, і закінчуючи перекладом та нотаріальним засвідченням документів, а також складанням заяви та поданням усіх документів до Центру зайнятості.