Висновок про доступність приміщення для маломобільних груп населення (також відомий як висновок про інклюзивність, висновок МГН, висновок про доступність) на сьогодні є дуже затребуваним документом. А все тому що, без нього неможливо здійснювати багато видів діяльності, як для державних і комунальних установ, так і для приватного бізнесу.

Висновок про доступність підтверджує, що ваші приміщення відповідають вимогам будівельних норм і забезпечують щонайменше мінімальний рівень комфорту для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення при відвідуванні вашого офісу чи закладу.

Більш детально про те, коли потрібно дотримуватись вимог інклюзивності, а також про основні вимоги до доступності приміщень можна прочитати в нашому спеціальному матеріалі.

Якщо ви вже переконались, що висновок вам потрібен, але у вас виникли питання, читайте наш матеріал, в ньому ми спробуємо відповісти на поширені питання, які нам ставлять клієнти при супроводженні відкриття їх бізнесу.

Чи є встановлена форма висновку про доступність?

Ні, такої форми не існує. Але можемо надати загальні рекомендації щодо його оформлення, а саме:

  • має бути зазначена дата видачі та рекомендовано вказувати вихідний номер;
  • вказується назва вашого суб’єкта господарювання (ФОП, ТОВ, ПП, КНП тощо), його ідентифікаційний код;
  • прописується адреса об’єкта, на який видається висновок. Ця адреса має співпадати з технічною документацією на приміщення, договором оренди чи іншим договором на користування та всіма іншими офіційними базами даних чи реєстрами, які містять інформацію про об’єкт (винятком може бути перейменування через декомунізацію чи можливо зміну територіального поділу області);
  • зазначаються дані експерта в сфері будівництва, який провів обстеження та організації, де працевлаштований експерт (якщо експерт є наприклад ФОП, то організацію вказувати не потрібно). Також зазначаються реквізити сертифікату експерта;
  • документ має містити висновок про доступність не тільки вашої будівлі, але і приміщень, а також мати посилання на поточну редакцію будівельних умов щодо інклюзивності, яким ця будівля і приміщення відповідають;
  • також висновок обов’язково підписується експертом, а у разі, якщо цей експерт представляє організацію, яка надає послуги з обстеження, наприклад проектне бюро, то додатково і підпис керівника такої організації. Також, у разі використання мають бути проставлені печатки експерта та організації;
  • крім висновку про доступність, експерт також оформлює звіт про результати обстеження, який передає вам разом з висновком.

Чи будь-який фахівець у сфері будівництва може провести обстеження приміщень на інклюзивність?

Ні, існують певні обмеження. Так, ключовими критеріями, які висуваються до експерта, який може підтвердити відповідність медичного закладу чи іншої установи вимогам доступності для маломобільних груп населення є:

  • наявність освіти у сфері будівництва та архітектури;
  • отримання сертифікату експерта по напрямку технічного обстеження будівель та споруд;
  • регулярне проходження підвищення кваліфікації для цілей збереження дійсності сертифікату (дійсність сертифікату можна перевірити в офіційних реєстрах атестованих осіб).

Як правило ми рекомендуємо при співпраці з експертом просити засвідчену копію його сертифікату, оскільки є випадки, коли для виконання вимог державних органів потрібно надати також копію такого сертифікату.

Чи треба закінчити перепланування та ремонт перед тим як отримувати висновок про інклюзивність?

Так, потрібно. Експерт перевіряє наявність всіх ключових елементів інклюзивності, в тому числі тактильних елементів та контрастних маркувань, які як правило встановлюються під час ремонту в останню чергу. Також в звіті про обстеження експерт додає фото основних елементів доступності ваших приміщень як підтвердження проведення обстеження, а тому обійти виконання всіх вимог та проведення ремонту неможливо.

Але в той же час, ми наполегливо рекомендуємо залучати експертів в ролі консультантів разом з профільними юристами ще на ранніх стадіях, коли ви тільки плануєте оренду чи перепланування/реконструкцію будівлі під той чи інший вид діяльності. Це допоможе одразу відкинути приміщення, які взагалі неможливо пристосувати для інклюзивності, а також зекономити час та кошти, зробивши все правильно з першого разу і використовуючи мінімальні ресурси.

Чи можу я не отримувати висновок про доступність, якщо до мене не звертаються люди з інвалідністю?

Ні, висновок отримувати обов’язково, якщо ваш бізнес відноситься до регульованих видів діяльності і необхідність доступності приміщень прямо вимагається законом для здійснення діяльності. Навіть якщо до вас ніколи не приходив пацієнт чи клієнт, який відноситься до категорії маломобільного населення, ви не можете виключити такого візиту в майбутньому. А відмовляти в обслуговуванні через неможливість забезпечити доступність буде дискримінаційною та незаконною. Не кажучи вже про етичну і репутаційну сторону такої відмови.

Також часто помилко вважають, що достатньо буде встановити кнопку виклику персоналу і обслужити людину на вулиці чи занести її в приміщення. Схожий обхідний механізм дійсно існував в минулому, але з прийняттям нових будівельних норм щодо маломобільних груп населення така опція більше не доступна.

Висновок

Нагадаємо, що більше про загальні вимоги доступності ми писали в спеціалізованій статті за посиланням.

Якщо ж ви все ще сумніваєтесь чи потрібен висновок про доступність для осіб з інвалідністю на ваше приміщення чи не можете знайти необхідного експерта – звертайтесь до нашої юридичної фірми і ми зможемо:

  • проконсультувати вас щодо всіх юридичних та технічних нюансів приведення приміщення у відповідність;
  • запропонуємо вам наших сертифікованих експертів чи допоможемо знайти схожого експерта поруч з вами;
  • супроводимо отримання ліцензії чи іншого документу, задля якого ви отримуєте висновок.

Найчастіше отримання висновку в нашій практиці пов’язане з послугами:

Автор статті: admin
29 Липня 2024
Медичне право

    Ви можете зв'язатися з нами для обговорення деталей

    Будь ласка, заповніть форму, ми зв’яжемось з вами найближчим часом