Вітаємо. Ви не злякались і зареєстрували свого першого ФОПа і навіть обрали підходяще приміщення. Тепер час переконатись, що це ідеальне приміщення буде з вами надовго. В цьому матеріалі дізнаємось як вести переговори і підписувати договір оренди.
Давайте будемо чесними, коли мова йде про оренду приміщення під медичну практику для малого бізнесу, практично ніхто не задається питанням, а чи є в тому договорі все що треба і чи виконую я всі вимоги, щоб:
Тому пройдемось по тих питаннях, які найчастіше ставлять наші клієнти (чи їх заставляють ставити скрутні обставини, в які вони потрапили вже заплативши гроші і почавши ремонт).
Найпопулярнішим варіантом буде договір оренди. За ним вам дають приміщення в користування, а ви щомісяця оплачуєте оренду.
Якщо ви орендуєте приміщення у когось, хто сам його орендує, то, відповідно, укладаємо договір суборенди з цим проміжним користувачем. При суборенді переконуємось, що власник дозволив або не заперечує здавати вам приміщення в суборенду. Це можна перевірити в договорі з проміжним користувачем або в окремому документі-згоді. Також, пам’ятаємо про те, що договір суборенди може бути укладений не довше, ніж на строк договору оренди і буде припинений, якщо основний договір оренди розірвуть чи припинять в інший спосіб. Тому, в цій частині:
Іншим популярним, але доволі суперечливим договором є позичка або договір безоплатного користування. Як правило, до нього звертаються, коли треба взяти в користування приміщення близького родича, якому не потрібна ваша оплата. По своїй суті він практично схожий на договір оренди, але безплатний. Основні проблемні моменти вилазять, коли за справу береться податкова. Більше про податкові моменти далі.
Обов’язково в договорі домовляємось про:
Окрему увагу рекомендуємо приділити пунктам, які стосуються можливості дотримуватись ліцензійних умов медичної практики та зайняття в підприємництвом цілому:
Якщо говоримо про договір позички, то критичними пунктами, які його вирізняють, будуть:
Звичайно ці речі ніби і самі собою розуміються, але податкова… Так, ми до цього вже наближаємось.
Не все так просто. Потрібно викласти більшість умов, про які ми говорили вище, на папері і підписати. Для додаткової надійності і гарного бланку замість паперу йдемо до нотаріуса. Але це добровільно. Не добровільно йдемо до нотаріуса, якщо укладаємо договір на строк більше 3 років. Так, саме по цій причині ви так часто можете побачити договори на 2 роки і 11 місяців, чи щось схоже.
Якщо орендуємо приміщення в своїй же поліклініці чи лікарні, то читаємо нижче що там і до чого. Бо в цій ситуації є свої нюанси.
Можна, але не завжди.
Якщо ви берете оренду у ФОПа чи компанії, то готуйтесь розраховуватись безготівково, створюючи платежі і відправляючи їх своєму орендодавцеві з рахунку на рахунок (саме рахунок, а не з картки на картку).
Звичайно, можна і готівкою, але таких випадків все менше і менше.
А от якщо берете оренду в звичайної людини, яка ніде не зареєстрована, то готуйтесь, що будете її податковим агентом. Що це означає? А те, що треба буде не просто оплатити орендну плату, але і вирахувати і заплатити з неї податок та відзвітувати в податкову.
І раз ми завели мову про податкову, то час згадати проблемний момент договору безоплатного користування, про який ми говорили вище.
Справа в тому, що безоплатним то він є, але податкова не була б податковою, якби не мислила ширшими категоріями. Вважається, що отримуючи приміщення безкоштовно, ви отримуєте безоплатні послуги, які в свою чергу відносяться до доходу. Чому це важливо? Тому що дохід оподатковується. Це важливо не тільки для платників третьої групи єдиного податку і загальносистемників, але навіть і для платників інших груп, оскільки прямо впливає на перевищення/неперевищення встановлених лімітів. Більше про умови цих груп ми писали в нашому матеріалі про найпоширеніші системи оподаткування.
Як визначається цей дохід? Кажуть, що орієнтуємось на звичайні ціни. Що це таке і як воно працює трохи детальніше розповідаємо на матеріалі за посиланням.
Купували то купували, але все залежить від того, як в кінцевому результаті було оформлене приміщення. Якщо в документах мова йде про спільну сумісну власність, то можемо видихати, оскільки дійсно приміщення рівноцінно належить вам обом.
Якщо ж приміщення оформлене як спільна часткова власність, чи що ще більш популярно, на вашого чоловіка чи дружину на всі 100%, то тут не обійтись без договору, наприклад позички, про яку ми говорили вище чи навіть тієї ж оренди. В окремих випадках можемо обійтись письмовим дозволом співвласника.
Брати крісло в оренду є доволі популярним методом оренди, особливо в стоматології. Взагалі, спільне використання приміщень доволі логічно врегульоване і точно аж ніяк не заборонене. Головними критеріями при такому виді оренди є:
Тут ми говоримо про медичні коворкінги та економіку співкористування в медичній галузі.
Продовження теми співкористування. Ви можете взяти в оренду не тільки приміщення, але й обладнання. Те саме стосується і безоплатного користування. Ліцензійне законодавство, яким регулюється питання медичної практики, прямо дозволяє таке. Можемо передбачити передачу обладнання в самому договорі оренди (тоді він буде швидше змішаним договором), або укласти окремий договір. Як і у випадку з орендою приміщення, детально описуємо що передається, в якому стані і кількості. Беремо у власника документи на обладнання, оскільки їх може захотіти побачити як МОЗ так й інші органи, наприклад Держлікслужба в частині відповідності технічним регламентам. Про загальні вимоги до обладнання ми писали тут.
Оренда державного та комунального майна значно ускладнена в порівнянні з орендою в приватному секторі. В даній публікації ми тільки коротко опишемо її ключові питання.
Для початку потрібно розуміти, що практично у всіх випадках оренда проходить через аукціон, або іншими словами, змагання, хто запропонує найкращу ціну. Тобто гарантій, що саме ви отримаєте бажане приміщення, немає. Ініціатором оренди можете бути ви, лікарня, чи місцевий орган самоврядування. Якщо ви запропонуєте найкращі умови, то приміщення ваше. На практиці, слід бути готовому до того, що на рішення про виставлення приміщення на аукціон, які приймаються на рівні місцевого самоврядування, можна чекати місяцями. При цьому пам’ятаємо, що на момент подачі заявки та проведення аукціону, ви вже повинні бути ФОП чи зареєстрованою компанією, а це в більшості випадків означає потребу сплачувати податки весь цей час. Тому уважно рахуємо свої фінанси і проводимо попередні перемовини з усіма сторонами, щоб мати уявлення до чого готуватися. Якщо ж ви все-таки вирішили, що приміщення має бути вашим, – почитайте про процедуру отримання комунального майна в користування в нашій публікації.
Напишіть нам, якщо у вас виникли запитання стосовно оренди майна під медичну практику.
Ви можете зв'язатися з нами для обговорення деталей
Будь ласка, заповніть форму, ми зв’яжемось з вами найближчим часом