В даному пості ми поговоримо про те, які є варіанти юридичного оформлення приватної медичної практики, і чому вибору, як правило, немає.

Даний матеріал є першим в циклі публікацій про болючі місця, які ми, юристи, намацуємо в наших клієнтів-лікарів, які тільки починають свій підприємницький шлях.

Відкриваємо приватну практику лікаря. Як оформити?

Отже, ви тільки задумались про те, що, при відкриті приватної практики, ваш диплом про медичну освіту і безсонні ночі інтернатури помножені на певні інвестиції можуть дозволити:

  • заробити значно більше коштів, ніж на державній роботі
  • мати більш гнучкий графік, а отже, проводити більше часу з сім’єю
  • просто відчути, що ви можете самостійно контролювати своє життя.

Якщо ви впізнали себе в даному описі, чи хочете відкрити свою приватну медичну практику з будь-яких інших причин, даний матеріал допоможе вам відповісти на одне з перших питань, з якими стикаються всі лікарі – як юридично оформити свою діяльність.

Якщо узагальнити, то вибір завжди зводиться до двох варіантів:

  1. Фізична особа-підприємець. Скорочено ФОП, чи, як ще її називають, ПП (приватний підприємець), СПД (суб’єкт підприємницької діяльності) чи ще якась абревіатура, якою встигли назвати цю категорію підприємців за роки її існування і досі плутано використовують.
  2. Юридична особа. Більше відома широкому загалу як підприємство, фірма чи компанія. Найчастіше, це приватне підприємство чи товариство з обмеженою відповідальністю, яке широкий загал скорочує як ТОВ.

Звичайно, якщо вдаватися глибше в тему, то можливі варіанти з акціонерними товариствами і, навіть, такими рідкісними формами як благодійний фонд чи громадська організація. Але для цілей цього матеріалу вони не настільки актуальні в силу своїх недоліків, а отже непопулярності у медиків в якості форми ведення бізнесу. Якщо ви все ж таки, по якійсь причині, зацікавились такими формами, то зможете прочитати більше у відповідних статтях за посиланнями.

Повертаючись до теми вибору. На сьогодні, для лікаря, який тільки починає свою практику, його практично немає. Майже завжди обираємо ФОП.

Чому саме ФОП?

Бо всі переваги юридичної особи нівелюються її ж додатковими вимогами. А в іншому вони доволі схожі.

Чому майже завжди? Бо, все ж таки, завдяки тим додатковим вимогам до ТОВ, законодавство деколи дозволяє лікареві робити те, що забороняє робити лікареві-ФОПу.

Не вірите? Давайте розбиратись.

Коли підходить тільки компанія?

Відкривати свій медичний центр (юридично – реєструвати ТОВ) обов’язково, якщо ви:

  1. Будете проводити хірургічні втручання, які потребують умов стаціонару. Як правило це не актуально для починаючого лікаря, оскільки таких процедур самостійно ніхто не виконує. Але, як завжди, є нюанси, про які ми звичайно ж щось написали.
  2. Використовуватимете допоміжні репродуктивні технології, будете проводити певні види медичних оглядів і видавати окремі довідки. Тут в основному все зрозуміло, і лікарі, як правило, не починають з такого.
  3. Будете видавати довгострокові лікарняні. Навіть у цьому разі можливо залишатись ФОП, якщо запартнеритись з правильними людьми, про що ми вже писали.
  4. Маєте партнера чи інвестор. Звичайно, компанія це може і не єдиний варіант оформлення, але точно найбільш зрозумілий і регульований.

Чому компанія не ок?

  1. Потрібен медичний директор. Що воно таке ми вже писали. Якщо коротко, то це, по-старому, головний лікар. І треба або шукати людину, яка вже вмудрилась вивчитись на це, або самому йти і гризти граніт науки (передбачаючи питання – так, довго). Також, не забуваємо, що медичний директор має сидіти в своєму окремому кабінеті (додаємо ці квадрати до і так дорогої оренди).
  2. Не може бути на ІІ групі єдиного податку. Далеко не всі наші клієнти, які приходять на консультацію знають про точні умови ІІ групи, але більшість знає, що саме на ній вони і мають бути. І, зазвичай, це правильно.
  3. Отримання дивідендів від діяльності компанії потребує додаткових зусиль. І, так, це ще трохи податків, які ФОП в свою чергу не платить.

Що ж тоді обрати?

Як вже ми говорили вище – найпопулярніший вибір це ФОП другої групи єдиного податку. Більше про порівняння варіантів оподаткування можете почитати тут.

Коли обирати саме другу групу? Якщо ви працюватимете самостійно чи невеликою командою (до 10 найманих працівників), а ваш середній місячний дохід складає суттєво більше 26000 гривень.

Коли потрібна третя група? Вам необхідний підприємець на ІІІ групі:

– для роботи з окремими страховими пацієнтами;

– якщо у вас на початку медичної практики вже більше 10 найманих працівників;

– якщо отримуєте фінансування від НСЗУ;

– чи заробляєте менше 26000 гривень в місяць (останнє це більше економічна доцільність, ніж вимога).

Як оформити ФОПа?

На сьогодні, все просто і швидко можна зробити через Дію. Або сходіть в свою місцеву державну адміністрацію і подайте документи через ЦНАП. Але якщо ви не впевнені в своїх силах, не знаєте які КВЕДи (види діяльності) обрати для свого підприємця або боїтесь, що неправильно заповните документи і потім довго доведеться вносити зміни –  зверніться до нас і ми зробимо все це за вас. Ну майже все.

Якщо все таки ви хочете, чи мусите, працювати через юридичну особу, то тут все трохи складніше. Все ще є обмежений функціонал реєстрації ТОВ в Дії, але на всі 100% використати потенціал, який дає ця форма можна тільки через похід в адміністрацію. З папкою документів, а деколи, ще й з усіма партнерами чи інвесторами. Як ви могли здогадатись, цю частину роботи ми також з легкістю можемо взяти на себе.

Наступним ключовим етапом вашого шляху в медбізнесі стане пошук приміщення під ваш кабінет, центр чи клініку, його придбання, чи оренда, а також приведення ремонту і структури у відповідність з часто застарілими, але від того не менш діючими вимогами санітарного і будівельного законодавства. Звичайно, ми не зможемо зробити ремонт за вас, але можемо проконсультувати щодо відповідності до норм, або навіть сказати чи, на наш погляд, підійдуть штори до підлоги.

А далі, лишається лише отримати ліцензію на ведення медпрактики (з нами це дуже просто) та безпосередньо лікувати людей.

Звертайтесь за контактами на сайті, якщо у вас виникли питання.

 

 

 

 

 

Автор статті: admin
21 Липня 2022
Медичне право

    Ви можете зв'язатися з нами для обговорення деталей

    Будь ласка, заповніть форму, ми зв’яжемось з вами найближчим часом